سیچلاید تگزاس :

نام علمی : Herichthys cyanoguttatus

نام معمولی ( عمومی ) : تگزاس  Texas Cichlid

نامهای دیگر  : Rio Grande cichlid , Rio Grande perch

خانواده : سیكلیده  Cichlidae(سیکلیده آمریکایی)

منشاء : تگزاس و شمال شرق مكزیك ، سیكلیدهای آمریكای مركزی  Rio Grande, Brownsville, Texas

اندازه بالغین : نرها به 30 سانتیمتر و ماده ها به 25 سانتیمتر می رسند.

حرارت مطلوب : 20 تا 25 درجه سانتیگراد (دامنه 15 تا 33)

 PH- اسیدیته آب : 6.5 تا 7.5 (دامنه بالا 8)

سختی آب : 5 تا dH 12

طول عمر : 15 سال

تغذیه : همه چیز خوار ، غذاهای حبه ای ، بعضی از غذاهای پولكی و كرمهای خونی و غذاهای زنده و یا یخ زده را می پذیرد.(دل گاو وگوسفند را بسیار می پسندد) در كل نسبت به غذا سخت گیر نیست.

هریشتیس سیانوگوتاتوس یا ماهی تگزاس از جمله سیكلیدهایی است كه به شمال آمریكای مرکزی نظیر شمال مكزیك ، ایالات جنوبی ایالات متحده آمریكا ، خصوصا ریوگرانده دل نورته و رودخانه های منشعب از آن راه یافته اند .با گروه cichlasoma خویشاوندی نزدیك دارند و گروهی از ماهی شناسان ، ماهی تگزاس را عضو این گروه میدانند .

خصوصیات بدنی: جثه پهنی داشته و مورد علاقه ماهیدوستان است . در طبیعت به طول 30 سانتیمتر میرسد ولی در آكواریوم معمولا تا 15 سانتیمتر رشد طولی دارند.تمامی بدن خاكستری سبزش با خالهای براق آبی سبزی پوشیده شده است . ماده ها معمولا از نرها كوچكترند.


خلق و خو: جانور خشن و گازگیری است كه با جابجا نمودن ماسه ها به گیاهان آكواریوم صدمه میزند. سیكلید تگزاس ماهی بسیار زیبایی است كه به آب كثیف حاوی مواد زائد حساس است .

والدین از تخم و نوزادان خود مراقبت شدید میكنند ولی در اثر تشویش و نگرانی ممكن است مبادرت به خوردن تخمها و یا حتی نوزادان تولد یافته خود بنمایند .

پرورش نوزادان با خوراك زنده آسان است .

ماهی تگزاس را میتوان با بعضی از گونه های دیگر ترکیب کرد و سیچلایدهای رده جدید را بدست آورد.امیدوارم دوستان با ذوق این مورد رو دنبال کنند: ترکیب تگزاس نر با ماهی پرت قرمز ماده اصل که احتمالا منجر به بوجود آمدن بچه تگزاسهای قرمز میشود .

نوشته شده توسط کامران | لینک ثابت |
با کلیک روی ستاره یک امتیاز به این مطب بده