سیچلاید فرانتوزا :  

نام : فرانتوزا Frontosa

خانواده : Cichlidae سیکلیده ( سیکلیده آفریقایی )

زیستگاه اصلی : دریاچه تانگانیکا (آفریقا)

اندازه : تا 35 سانتی متر رشد می کند .

حرارت مناسب : 25 تا 28 درجه سانتیگراد

PH- اسیدیته آب : قلیایی ( 7.5 – 9 )

 

این ماهی از سیچلایدهای آفریقائی و متعلق به دریاچه تانگانیکا میباشد و جزو سیچلایدهای بزرگ و در عمق به نسبه زیادی نسبت به سایر سیچلایدهای این دریاچه زندگی مینماید ( نزدیک به عمق 50 متری از سطح آب ) و هنگام صید این ماهی از محل طبیعی زندگی و انتقال به آکواریومها حتما باید از طی سیکل کاهش فشار آب استفاده کرد (کاری که غواصها نیز برای به سطح آمدن از اعماق آب انجام میدهند ) و در غیر این صورت ماهی خواهد مرد.

نوع نر در هنگام بلوغ دارای برامدگی قوس مانندی به روی قسمت جلوی سر خواهد شد که بسته به نوع تغذیه و سن ماهی این برآمدگی بیشتر خواهد بود .
به دلیل شناخته نشدن بصورت فرا گیر وکمیاب بودن خیلی از آکواریوم داران یا آنرا ندیده و یا اسم علمی و رایج آنرا نیز نمیدانند لذا اسم ایرانی هم ندارد مگر اینکه طی مراسمی آش براش پخته باشند و اسم جدیدی براش انتخاب کرده باشند مثلا به اسم سیچلاید گورخر کله چکشی.

این سیچلاید بزرگ که تا 35 سانتیمتر ( 15 اینچ ) رشد میکند بومی دریاچه تانگانیکا در آفریقاست ، جایی که در اعماق 20 تا 30 متری یافت میشود . از لحاظ رفتار شناسی باید توجه داشت که در محل سکونتش در اعماق ، گاه برای چند روز و چند شب کاری انجام نمی دهد . در هر صورت ، در حدود 15 دقیقه پیش از طلوع خورشید ( وقتی بیشتر ماهیها به آرامی در خوابند ) فرانتوزا از خواب برخاسته و به اطراف حرکت کرده و به سرعت بسیاری از ماهیهای در خواب را شکار کرده و می خورد . دقیقاً چنین چیز مشابهی پس از غروب خورشید هم رخ میدهد .
فرانتوزا در اسارت گونه ای آرام و صلح جوست و نیاز به یک آکواریوم بزرگ دارد و میتوان این ماهی را با دیگر سیچلاید های آرام نگه داری کرد ولی ماهیهایی که در کنار فرانتوزا هستند باید کوچکتر از فرانتوزا ( به اندازه 4/3 ) باشند تا مشکلی پیش نیاد .


دمای نگهداری از این ماهی باید بین 25 تا 28 و آب نیمه سنگین تا سنگین ( 18 - 8 ) و قلیایی (7.5 – 9)  را می پسندد .


چون این ماهی در اعماق آب زندگی میکند ، نیاز به اکسیژن زیاد دارد و در آکواریوم باید اکسیژن رسانی قوی صورت بگیرد .
مانند اکثر سیچلاید ها ، تخم ها و لارو ها را ماهی ماده در دهان نگهداری میکند
.
طبقه شنای این ماهی کف و پایین است و بیشتر تمایل دارد غذا به کف آکواریوم بیاید . نسبتاً ترسو است و کم تحرک.

نوشته شده توسط کامران | لینک ثابت |
با کلیک روی ستاره یک امتیاز به این مطب بده